28.02.2017

Sınav Stresinin İlacı Egzersiz!

Karşıyakalı öğrencilere ücretsiz eğitim desteği sağlayan Karşıyaka Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi, YGS’ye günler kala ‘Nefes ve Egzersiz Semineri’ düzenledi. Karşıyakalı gençler, sınav kaygısını yenmek için uygulayabilecekleri basit ama etkili teknikleri öğrendi.

Hem Beden Hem Ruh İçin

Karşıyaka Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (KARGEM), öğrencileri fiziksel ve psikolojik olarak Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) hazırlamak amacıyla ‘Nefes ve Egzersiz Semineri’ne ev sahipliği yaptı. Tanınmış Spor Danışmanı, Radyo Programcısı ve Yazar Ferrin İlbay Yalnız’ın verdiği seminere yaklaşık 250 öğrenci ile öğretmenler katıldı. Yalnız, öğrencilerin 12 Mart’taki sınav öncesi artan kaygı ve stresle baş edebilmesi için, doğru nefes tekniklerini anlattı. Hem beden hem de ruh sağlığını iyileştiren ‘Gyrokinesis’ metodu ile egzersiz çalışması yaptırdı.

En Etkili Yöntem

Kaygı ve stresle birlikte, hareketsiz yaşamın da başarıyı gölgeleyen en önemli faktörlerden olduğunu söyleyen Ferrin İlbay Yalnız, “Gençlerimiz üniversiteye hazırlık sürecinde, bilgisayar ya da masa başında uzun saatler geçiriyor. Yanlış  oturmadan ve hareketsizlikten kaynaklanan göz, bel ve boyun ağrıları ciddi artış gösteriyor. Bu olumsuzluklar derslere ve sınava odaklanamamalarına ve başarılarının düşmelerine neden olabiliyor. Ayrıca sınav kaygısıyla birlikte maalesef gençlerde depresyon belirtileri de ortaya çıkabiliyor. Doğru nefes ve egzersizi de bu olumsuz tabloya karşı en etkili ilaç olarak görüyoruz. Bazı basit fiziksel hareketlerle hücrelere ve beyine daha fazla oksijen gitmesini sağlamak; hareketsiz yaşam ve yanlış oturmadan kaynaklanabilecek olumsuz etkileri önlemek mümkündür” dedi.