18.07.2016

Tüm Tesisler ‘Hayvan Dostu’ Olacak

Sahipsiz hayvanların yaşam şartlarını iyileştirmeye yönelik çalışmalarıyla adından söz ettiren Karşıyaka Belediyesi; sosyal tesislerini de ‘hayvan dostu’ haline getiriyor. Belediye şirketi Kent AŞ tarafından işletilen restoran ve kafelerden günlük olarak toplanacak yemekler, yüzlerce can dostu besleyecek.

Örnek Uygulama

Karşıyaka Belediyesi, sahipsiz hayvanların beslenmelerine katkı sağlamak ve toplumda farkındalık yaratmak adına örnek bir uygulamaya imza atacak. Belediye şirketi Kent AŞ tarafından işletilen restoran ve kafelerin dahil olacağı uygulamayla, müşterilerden artan yemekler bundan böyle Örnekköy Geçici Köpek Bakımevi sakinlerini doyuracak.

Çöpe Değil, Barınağa

Uygulama; Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ve Kent AŞ ekiplerinin işbirliğiyle hayata geçirilecek. Kent AŞ tarafından işletilen restoran ile kafelerde; müşteri tabaklarında kalan yiyecekler hayvanlar için ayrıştırılacak. Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri de her gün tesislerden bu yiyecekleri toplayarak Örnekköy Geçici Köpek Bakımevi’ne götürülecek.

Duyarlılık Geliştirilecek

Ayrıca; Kent AŞ tesisleri uygulamaya ilişkin afişlerle donatılarak, hem vatandaşlar bilgilendirilecek hem de duyarlılığın artması sağlanacak. Her tesisin yan tarafında can dostlar için sabit su kapları da konulacak.

Hayvan Dostu Belediyecilik

Kısa süre içinde uygulamayı başlatacaklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Bu projeyle, hayvan dostu belediyecilik anlayışımızı sosyal tesislerimize de taşıyacağız. Can dostlarımızın sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlarken; çevre kirliliği ve israfın önlenmesi noktasında da önemli bir adım atmış olacağız” dedi.