28.10.2016

Zübeyde Hanım Nikah Evi Karşıyaka’ya Çok Yakıştı!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı coşkulu etkinlikler ile kutlayan Karşıyaka Belediyesi, sahilde bulunan Nikah Sarayı’nın adını ‘Zübeyde Hanım Nikah Evi’ olarak değiştirdi. Düzenlenen törende, 57 yıllık evli Aysel ve Ergun Onarır çifti de nikah tazeleyerek “Cumhuriyet’e bağlılık yemini” etti. Başkan Akpınar “Milli değerlerimizi gelecek kuşaklara taşıyoruz” dedi.

Karşıyaka Emanetine Sahip Çıktı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın kabrinin bulunduğu Karşıyaka, en değerli emanetine bir kez daha sahip çıktı. Karşıyaka Belediyesi, İzmir’in en gözde evlendirme dairelerinden biri olan Karşıyaka Nikah Sarayı’nın adını, ‘Zübeyde Hanım Nikah Evi’ olarak değiştirdi. Cumhuriyet’in 93. kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde düzenlenen isim değiştirme törenine; Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ile CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım, Büyükşehir ve ilçe belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve ellerinde bayraklarıyla yüzlerce Karşıyakalı katıldı.

57 Yıl Sonra Nikah Tazelediler

Etkinliğin ilgi gören bir başka yanı ise 57 yıllık evli Aysel ve Ergun Onarır çiftinin nikah tazelemesi oldu. 1951 model bir araçla tören alanına gelen çift, alkışlarla ve karanfillerle karşılandı. Nikahı Başkan Akpınar kıydı. Onarır çifti, ‘evet’ demek yerine, “Atatürk ilkelerine ve Cumhuriyet kazanımlarına sonsuza kadar bağlı kalacağımıza söz veriyoruz” diyerek nikâhlarını yeniledi. Zübeyde Hanım için hazırlanan tabela, büyük bir coşkuyla açıldı. Bazı konukların gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Çifte; Atatürk portresi ve Atatürk Çiçeği hediye edildi.

Akpınar: Sarayımız Yok, Evimiz Var

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Nikah Sarayı’nın adını, Zübeyde Hanım Nikah Evi olarak değiştirdik. Bu tören sadece bizler için değil, bizden sonra gelecek nesiller için de anlam taşıyan bir tören. Çünkü Zübeyde Annemizi Karşıyaka’ya yakışır şekilde anıyor, Cumhuriyet Bayramımızı coşku ve gururla kutluyor, milli değerlerimizi geleceğe taşıyoruz. 57 yıl sonra yenilediğimiz bu nikah sadece iki kişi arasında tazelenen duyguları ifade etmiyor. Bu nikah, bizim Atatürk’e olan bağlılığımızı ve Cumhuriyete olan inancımızı da tazeleyen ve güçlendiren bir nikah. Yaşasın Karşıyakamız, yaşasın İzmirimiz, yaşasın Cumhuriyetimiz” dedi.