Halk Dansları Topluluğu

Karşıyaka Belediyesi Türk Halk Dansları Topluluğu, 1997 yılından beri çalışmalarını sürdürmektedir. 2005 senesinden beri Tuğrul Gezer ve Ekrem Altay yönetiminde  çalışmalarına devam etmektedir. 9-14 yaş ve 14-25 yaş gruplarıyla başlayan çalışmalarımız, 2006 yılında “Karşıyaka’da Zeybek Bilmeyen Kalmasın” kampanyasıyla 30 yaş üstü yetişkinlere yönelik çalışmalarla da farklı bir boyut kazanmış ve her yıl eklenen yüzlerce kursiyerle büyük bir aileye dönüşmüştür. 2005 yılından bu güne süregelen çalışmalarımızda toplamda 2538 adet kursiyere ulaşılmış ve 2009-2010 döneminde halen aktif düzeyde 583 adet kursiyerle çalışmalarına devam etmektedir. Her yıl kendini yenileyen grubumuz, 2009 yılı sene sonu final gösterisinde 118 dansçıyla gerçekleştirdiği halk dansları gecesini, 2010 yılı Mayıs ayında yapacağı gecemize, 150 dansçıyla konusunun tamamen halk dansları çalışmalarının anlatıldığı müzikal çalışmalarıyla devam etmektedir.

Karşıyaka Belediyesi Kültür Müdürlüğü Türk Halk Dansları Topluluğu dansçıları, 2008 ve 2009 yıllarında dünya savaş literatüründe de önemli bir yeri olan 18 Mart 1918 Çanakkale savaşlarının danslı ve barkovizyonlu anlatımıyla tüm Karşıyakalılar’ın yanı sıra tüm İzmir’de büyük beğenisini kazanmış ve bazı sivil toplum kuruluşları adına da gösterilerini şehrin farklı salonlarında İzmirliler’in beğenisine sunmuştur.

2008 yılında Karşıyaka Belediyesi Kültür Müdürlüğü adıyla Türkiye halk oyunları federasyonunun düzenlemiş olduğu halk oyunları yarışmasında Belediyemiz’e İzmir il birinciliği, grup birinciliği ve son olarak da İstanbul Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda yapılan Türkiye finalinde beşincilik kupalarını kazandırmıştır. Belediyemiz Halk Dansları Topluluğu, Karşıyaka’yı yurtiçi ve yurtdışı festivallerin yanısıra Yavru Vatan Kıbrıs’ta da başarıyla temsil etmiştir.