Hamza Rüstem Fotoğraf Müzesi

Kentin görsel tarihinin hayat bulduğu Hamza Rüstem Fotoğraf Müzesi ziyaretçilerini adeta zamanda yolculuğa çıkartıyor.

Mavişehir’de dışarıdan bakıldığında gözünüze çarpan mütevazi binadan içeriye girdiğinizde sizleri bekleyen büyülü yolculuk fotoğraf makinalarıyla başlıyor. İlk fotoğraf makinasından, birbirinden farklı objektiflere çok sayıda fotoğrafçılık malzemesi önce şöyle bir arzı endam ediyor koridorlarda… O koridorlarda ilerlerken izlendiğiniz düşüncesine kapılıyorsunuz birden bire… Başınızı şöyle bir çevirdiğinizde ise, bu duygunuzda hiçte yanılmadığınızı görüyorsunuz. Hiç tanımadığınız insanlar duvarlardaki siyah beyaz karelerden size gülümsüyor.

Hamza Rüstem Fotoğraf Müzesi ziyaret ettiğinizde, sizi işte böylesine büyülü bir yolculuk bekliyor olacak.

Bu büyüleyici atmosfer sadece Karşıyakalıları değil, kısa sürede tüm İzmir’i etkisi altına aldı. Karşıyaka Belediyesi tarafından yaptırılan ve 2011 yılında hizmete giren fotoğraf Müzesi, açıldığı günden itibaren ziyaretçi akınına uğradı.

Mekanın cazibesi farklı kurumlar tarafından da tescillendi. 2011 yılında Özel Kalem Dergisi tarafından verilen Yerel Yönetim Ödüllerini, “Kültür ve Sanat Etkinlikleri“ kategorisinde alan Fotoğraf Müzesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden de “Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Katkı Ödülü”nü kazandı.

 : (0232) 372 2395