Belediye Hizmet Binası

Günümüzde akıllı bina olarak bilinen yapının hizmete girmesiyle halka daha iyi hizmet verilmeye başlanarak, işlemler aynı çatı altında toplandı. Binada iki toplantı salonu, kafetarya ve sosyal alanların bulunuyor.

Vatandaşa daha iyi hizmet vermeyi amaçlayan Karşıyaka Belediyesi, bugüne kadar çarşı içerisinde değişik sokaklarda kiralık binalarda hizmet vermeye çalıştı. Bu sebeple türlü aksamalar meydana gelirken, vatandaşlar da kısmen zorluklar yaşadı. Karşıyaka'nın çağdaş kimliğine uygun, iş verimini arttıran vatandaşlara kolay hizmet sunma olanağı yaratan yeni hizmet binası, yaklaşık bir yıl içerisinde tamamlandı .(Temeli 15 Mart 2006)

Tek çatı altında toplanan binada, belediyeye gelen her vatandaş, tüm hizmetleri artık aynı çatı altında alabiliyor. Belediye Hizmet Binası, Bahriye Üçok Bulvarı üzerinde Kaymakamlık karşısında, bodrum ve zemin kat üzeri 7 kat olarak inşa edildi. Toplam inşaat alanı 6852 m² olan yapı belediyenin tüm birimlerini bir araya topladı. Fen İşleri, Temizlik İşleri, Veterinerlik ve Parklar Müdürlükleri ise teknik birimler olduğu için Şantiye binasında hizmet veriyor. Bina 1264 m²'lik bir arsa üzerinde inşaa edildi. Bina içinde, ofis mekanları dışında meclis çalışmalarının yapıldığı bir toplantı salonu, her türlü toplantı ve söyleşiler için ise zemin katta ayrı bir toplantı salonu, lobi, üç grup toplantı odası ve bu mekanlara hizmet veren servis bölümleri bulunuyor. Günümüz teknolojisinin sağladığı tüm teknik olanaklar yapının donanımı için olabildiğince kullanılmaktadır. Binanın iki ana girişi, turnikelerle güvenliği sağlayacak şekilde tasarlanmış olup, iklimlendirme sistemi, yangın ihbar ve söndürme sistemi ve tüm yapıyı kapsayan bilgisayar ağı bulunmaktadır.