Şantiye Tesisleri

Teknik Hizmet Binası

Belediye işçilerinin çalıştığı Örnekköy'deki şantiye merkezi önceki yıllarda tek katlı ve son derece yetersiz binalardan oluşmaktaydı. Karşıyaka halkına daha aktif hizmet üretmek için başlatılan bu çalışma ile teknik birimler tek ve modern bir şantiye binasında toplandı. Bu yeni şantiye merkezinde; teknik bir başkan yardımcısı, Fen, Temizlik, Çevre, Destek Hizmetleri ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlükleri ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü yer alıyor. Ayrıca işçilerin kullanımına açık duş ve soyunma kabinleri, kafeterya, mutfak, sendika temsil ofisleri, berber ve terzi mekanları ile atölyeler ve veteriner hizmetleri için de tesisler bulunuyor. Binanın dışında asfalt ve bordür üretim tesisleri de bulunuyor.

Karşıyaka Belediyesi Asfalt Tesisi

Karşıyaka Belediyesi Örnekköy Şantiyesi içine Asfalt Tesisi kurdu. Asfalt Tesisi 55 x 18 metre ölçülerindeki bir alan üzerinde inşa edildi. Kış aylarında yollara yama yapılması, yaz aylarında da yol asfaltlanması işlerinin gerçekleştirilmesi için kurulan tesis çok büyük bir ihtiyaca cevap veriyor. Son yerel yönetimler yasası ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tüm ilçe ve beldelere yayılan hizmet kapsamının çok büyük bir yer tutması ve bu durumun da hizmetleri zorlaması nedeniyle ortaya çıkan sıkıntılar yeni asfalt tesisi ile sona ermiş oldu. Doğalgaz ve Tedaş'ın çalışmaları tamamlandıkça; Karşıyaka'da alt yapı sorunu olmayan tüm sokaklar asfaltlanıyor.  Asfalt tesislerinde BATCH (Kule) tipi uygulama yapılıyor. BATCH tipi proseslerde bulunan elek sistemi sayesinde, malzeme dozajları hassas bir şekilde ayarlanabiliyor ve böylelikle ürün karışımı çok daha dengeli oluyor. % 3 nem oranlı Asfalt Tesisi 60 ton /saat kapasiteyle çalışıyor. Tercih edilen bu yüksek kapasite sayesinde Asfalt Tesisi hızlı ve kesintisiz bir üretim gerçekleştiriyor. 

Kilit Parke Makinesi 

Artan talepleri karşılamak maksadı ile Karşıyaka Belediyesi geçtiğimiz yıl kilit parke makinesi alarak Örnekköy'deki şantiye merkezine kazandırdı. Bu makine bir günde ortalama 500 m² kilit parke üretme kapasitesine sahip olup günlük üretim yapmaktadır. Bu sayede günde 1000 adet yol bordürü, 2500 adet de çim bordürü üretilmektedir. Sadece merkeze değil Karşıyaka'nın daha önce el atılmamış sokaklarına hızlı bir şekilde parke taşı döşenerek  ihtiyaçlar giderilmektedir. Belediye dışarıya bağımlı kalmadan istediği ürünü üretebilmektedir. Bu çıkan ürünler, Fen İşleri Müdürlüğü ve Parklar Müdürlüğü'nce de kullanılmaktadır.

Karşıyaka Belediye Şantiyesi’nde bulunan 500 m² / 8 saat kapasiteli 20 adet kilit parke taşı basabilen PLC kontrollü tam otomatik 60-160 mm arası kalınlıkta beton eleman üretebilen 2×8 sıra istif üniteli makinede ana iskelet 5 kişiden oluşurken, bunların dışında 5 kişi de çıkan imalatın istiflenmesi işlerini yürütmektedir.

Zamanla yol altında meydana gelebilecek tamir ve bakım çalışmalarındaki kolay kullanım özelliğiyle ön plana çıkan parke taşları, sokakların daha renkli ve bakımlı görünmesini sağlıyor.