Kardeş Şehirler

Arpaçay Belediyesi

Kars

01 Ağustos 2012 tarihli ve 153 Sayılı meclis kararı ile kardeş şehir olduğumuz Kars Arpaçay belediyesi ile kültürel etkinlikler üzerine çalışmalar yapılmaktadır. 2013 yılında da Arpaçay’da Karşıyaka Parkı’nın açılışı yapılmıştır.
Bakırköy Belediyesi

İstanbul

10 Eylül 2012 tarihinde kültür, turizm, sanat, spor, eğitim, sosyal etkinlikler, ortak proje konularında çalışmalar yapılması, bilgi paylaşımı ve işbirliği sağlanması kapsamında çalışmalar yürütülmektedir.
Cascais Belediyesi

Portekiz

21 Temmuz 2012 tarihinden itibaren kardeş şehrimiz olan Portekiz Cascais Belediyesi ile Avrupa Birliği’ne uyum ve fon kaynaklarına başvuruda işbirliğine gidilmesi, yenilenebilir enerji projelerinin uygulanması, turizm, eğitim, spor ve kültür etkinliklerinin geliştirilmesi ile ilgili konularda ortak proje çalışmalar yapılmaktadır.
Girne Belediyesi

KKTC

03 Mart 1998 tarihinde kardeş şehir olduğumuz KKTC- Girne Belediyesi kültürel etkinlikler, turizm, yerel kalkınma ve sosyal etkinlik projeleri ile ilgili konularda çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca Girne’de yapılan bir parka Karşıyaka ismi verilmiştir.
Kavala Belediyesi

Yunanistan

2011 tarihinden itibaren projelerimizde işbirliği ortağımızda olan kardeş şehrimiz Kavala Belediyesi ile özellikle kültürel etkinlikler ve çalışmalar yapılmaktadır.
Kutaisi Belediyesi

Gürcistan

22 Ağustos 2011 tarihinde kardeş şehir protokolü imzalamış olduğumuz Kutaisi Belediyesi ile enerji verimliliği projeleri, kültürel etkinliklere katılım gibi konularda çalışmalar yapılmaktadır.
Loudoun County

ABD

30 Ekim 2013 tarihinden itibaren kardeş şehir ilişkilerimizi yürüttüğümüz Amerika Birleşik Devletleri Loudoun Belediyesi ile özellikle kültürel tanıtımını teşvik edecek kültür ve sanat ile ilgili ortak projelerde çalışmalar yapılmaktadır.
Manisa Büyükşehir Belediyesi

Manisa

Manisa Büyükşehir Belediyesi ile 06.02.2006 tarihinde Kardeş Şehir Protokol Anlaşması imzalanmıştır. 01 Şubat 2016 tarihli ve 16 No.’lu Meclis kararı ile doğal afetler sırasında, öncesinde ve sonrasında Karşıyaka işbirliği yapılmasına ilişkin ortak çalışmalar yürütülmektedir.
Piran Belediyesi

Slovenya

26 Ekim 2013 tarihinden itibaren kardeş şehrimiz olan Slovenya Piran Belediyesi ile özellikle AB ve Başkanlar Sözleşmesi ve uluslararası partnerlik kapsamında ortak proje çalışmaları yapılmaktadır. Aynı zamanda her iki ilçenin turizmini geliştirmeye yönelik projelerde çalışılmaktadır.
Prizren Belediyesi

Kosova

18 Haziran 1997 tarihinden itibaren kardeş şehrimiz olan Kosova Prizren Belediyesi ile özellikle kültürel etkinliklere yönelik ortak projelerde çalışmalar yapılmaktadır.
Veles Belediyesi

Makedonya

13 Eylül 2011 tarihinde kardeş şehir olduğumuz Veles Belediyesi ile ortak kültür proje çalışmaları yapılmış olup bu kapsamda Veles şehrine kardeşliğin simgesi olarak Karşıyaka Parkı yapılmıştır.
Wuxi Belediyesi

Çin

Wuxi Belediyesi ile 18.11.2013 tarihinde Kentler Arası İyi Niyet Sözleşmesi (Mutabakat Anlaşması) imzalanmıştır.
Zenica Belediyesi

Bosna Hersek

26 Mayıs 1998 tarihinden itibaren kardeş şehir olduğumuz Bosna Hersek Zenica Belediyesi ile özellikle kültürel etkinlikler kapsamında proje çalışmaları yapılmaktadır. Bu kapsamda 2016 yılında İzmir bölgesinin folklor kültürünün Avrupa’da tanıtımı ile ilgili Zenica’da ortak proje çalışması yapılmıştır.
Bozcaada Belediyesi

Çanakkale

02 Mayıs 2016 tarihli ve 74 Sayılı meclis kararı ile kardeş şehir olduğumuz Bozcaada Belediyesi ile özellikle kültür, turizm, sanat, spor, eğitim ve sosyal etkinlikler üzerine çalışmalar yapılmaktadır.
Heidenheim Kaymakamlığı

Almanya

04 Mart 2016 tarihinden itibaren kardeş şehrimiz olan Almanya Heidenheim Kaymakamlığı ile özellikle Avrupa Birliği’ne uyum ve fon kaynaklarına başvuruda işbirliğine gidilmesi, kültürel bağlamında kentler arası işbirliğin ilişkilerin geliştirilmesi, farklı kültürlerin birbirlerini tanımaları ve ortak kültürler üzerinde farkındalıkların artırılarak bu iki toplum vatandaşları arasında bağların güçlendirilmesine yönelik ortak projelerde çalışılmaktadır.